piątek, 30 listopada 2012

#1

http://www.archeodzieciaki.pl

Po wpisaniu hasła " co to jest archeologia " w wyszukiwarkę google naszym oczom ukażą się niepokojące wyniki. Pierwszy odnośnik zabierze nas na stronę wikipedii, na której dowiemy się czym jest archeologia, jaka jest jej historia, a także kilka innych średnio ciekawych informacji. Poza tym, znaczna większość odnośników zabierze nas na fora, które w mniejszym, bądź większym stopniu odpowiedzą na nurtujące nas pytanie. Jeżeli odpowiedzi na pytanie, zadane w  tytule posta, szuka pan Andrzej rozwiązujący krzyżówkę, to prawdopodobnie zadowoli go odpowiedź z wikipedii. Co się jednak stanie w momencie, gdy informacji o archeologii będzie szukała młoda osoba zainteresowana tym tematem? Czy po przeczytaniu notki z wiki upewni się, że archeologia jest tym, czym chce się zajmować w przyszłości? 
Z pomocą przychodzi na szczęście strona: www.archeodzieciaki.pl. Na pierwszy rzut oka widać, że jest ona zrobiona z myślą o młodszych użytkownikach sieci, co jest moim zdaniem, jej największym atutem. Na stronie znaleźć można trzy główne zakładki; Dla najmłodszych, Młody Archeolog oraz Dla rodziców i nauczycieli. W poszczególnych zakładkach znajdują się informacje przewidziane dla danych grup wiekowych. Co ciekawe, definicja archeologii w zakładce Dla najmłodszych, różni się nieco od tej w zakładce Młody Archeolog. Oprócz licznych gier i zabaw ( polecam spróbować swoich sił w Klątwę Anubisa ! ), z których niektóre nie są takie łatwe jak by się mogło wydawać, patrz krzyżówki, na stronie znajdują się informacje przydatne dla ludzi nieco starszych. Fajną rzeczą jest mapa archeologiczna polski, która podzielona została na województwa. Po kliknięciu na interesujące nas województwo uzyskamy dostęp do listy placówek archeologicznych, a także krótkiego ich opisu, w danym regionie. 
Podsumowując, strona www.archeodzieciaki.pl, jest jedyną, znaną mi, polską stroną internetową o tematyce archeologicznej, na której coś ciekawego dla siebie znajdą zarówno dzieci, które dopiero co nauczyły się korzystać z komputera, jak i starsze osoby zainteresowane archeologią.
Jako, że pierwszy wpis musiałem zrobić jeszcze w listopadzie, do końca którego zostało już tylko kilka minut, to by było na tyle!